Suomen Valoteknillisen Seuran palkinnot 2014

Messukeskuksessa Habitare-messujen ValoLight-tapahtumassa palkittiin 10.9.2014 kaksi valaistusalalla ansioitunutta henkilöä.

Valotapahtuma Lux Helsinki, vastaava tuottaja Salla Anttola – Valoisa persoona 2014

Palkinto myönnetään henkilölle, joka yksittäisellä teolla tai pidempiaikaisella toiminnalla on tuonut valoa maailmaan ja edesauttanut valaistuksen asiaa. Palkintoina on kiertopalkintona taiteilija Kari Alosen taideteos ”Valokeilassa” sekä kunniakirja.

Markku Norhio, Helvar Oy Ab – Valaistunut persoona 2014

Palkinto myönnetään henkilölle, joka on toiminut Suomen Valoteknillisen Seuran jäsenenä vähintään 5 vuotta, ja on vaikuttanut merkittävästi valaistusalalla pitkällä aikavälillä. Palkintoina on 1000 euron tunnustuspalkinto sekä kunniakirja.

Palkintotiedote (pdf)