Ekskursio: Scandic Grand Central Helsinki

Kuva: Puroplan

Aika: Ke 24.11.2021 klo 16.30–17.30
Paikka: Scandic Grand Central Helsinki, Vilhonkatu 13, Helsinki; kokoontuminen hotellin vastaanotossa

Suomen Valoteknillisen Seuran järjestämällä ekskursiolla tutustutaan keväällä 2021 avattuun Scandic Grand Central Helsinki -hotelliin.

Scandic Grand Central on remontoitu VR:n entiseen konttorirakennukseen, joka on osa Helsingin päärautatieasemaa. Rakennuksen alkuperäinen osa vuodelta 1909 on Eliel Saarisen suunnittelema. Sen lisäksi rakennuksessa on 1930-luvulla valmistunut siipi sekä hotellia varten rakennettu moderni lisäosa.

Hotelli remontoitiin ja sisustettiin alkuperäistä kunnioittaen yhteistyössä Museoviraston kanssa. Sisustuksessa on käytetty Eliel Saarisen suunnittelemia kalusteita sekä valaisimia, ja alkuperäisiä yksityiskohtia löytyy muun muassa pääaulasta, vanhan puolen suojelluista ovista sekä porraskäytävistä.

Ohjelma klo 16.30–17.30

  • Kokoontuminen hotellin vastaanotossa
  • Tilaisuuden avaus; Heikki Härkönen, Suomen Valoteknillinen Seura
  • Tervetuloa Scandic Grand Central Helsinkiin; Jaakko Puro, Puroplan Oy ja Satu Järvelä, Scandic Grand Central Helsinki
  • Opastettu kierros kohteessa, tutustuminen erityisesti valaistusratkaisuihin
  • Kierros päättyy

Ekskursio on tarkoitettu Suomen Valoteknillisen Seuran henkilö- ja opiskelijajäsenille sekä seuran yritys– ja yhteisöjäsenten palveluksessa oleville henkilöille. Tervetulleita ovat myös seuran jäsenyyttä hakevat uudet jäsenet. Tilaisuus on maksuton.

Ilmoittautumiset:
https://www.lyyti.in/ekskursioscandicgrandcentral