Ledit ovat tarpeeksi hyviä tuotteita moniin valaistustarkoituksiin jo nyt

Perjantaina 12.10.2012 oli Helsingin Sanomissa juttu Vantaan kaupungista ja ledeistä. Jutun suurin virhe on siinä, että toimittaja oli yleistänyt asioita koskemaan koko ledivalaistusta, vaikka uutisjutussa viitatussa tilaisuudessa käsiteltiin pääasiassa yhtä tuoteryhmää yhdessä sovelluksessa. Lehden toimittaja oli yhdistellyt asioita niin, että jutusta saa käsityksen, että minun mielestäni ledit ovat käyttökelpoisia valaistukseen vasta vuonna 2020. Jotta asia ei jäisi mahdollisia jutun lukeneita vaivaamaan, laadin oheisen kuvauksen siitä, mitä asioita Vantaan kaupunginvaltuuston kokouksessa käsiteltiin.

Tapio Kallasjoki, Suomen Valoteknillisen Seuran puheenjohtaja

Helsingin Sanomat 12.10.2012: ”Vantaa jää odottamaan ledien kehittymistä” (linkki)

Suomen Valoteknillisen Seuran puheenjohtaja Tapio Kallasjoen kuvaus esiintymisestään Vantaan kaupunginvaltuuston kokouksessa 11.10.2012 (pdf)

Katso myös

Tapio Kallasjoen esitysaineisto Vantaan kaupunginvaltuuston kokouksessa 11.10.2012 (pdf)

Helsingin Sanomien pääkirjoitus 4.10.2012: ”Kohti led-aikaa, ehkä Vantaallakin”

Vantaan kaupunginvaltuuston kokousten pöytäkirjat

joissa 24.9.2012 kokouksesta

Vastaus valtuutettu Timo Auvisen ja usean muun valtuutetun (49) aloitteeseen, että tutkitaan Vantaan kaupungin omistuksessa olevien kiinteistöjen loisteputkien vaihto led-valoputkiin