Suomen Valoteknillisen Seuran palkinnot 2012

Suomen Valoteknillisen Seuran järjestämässä Valaistuksen ajankohtaispäivässä 24.4.2012 Helsingin Messukeskuksessa palkittiin kaksi valaistusalalla ansioitunutta henkilöä.

Kari Ström – Valoisa persoona 2012

Palkinto myönnetään henkilölle, joka yksittäisellä teolla tai pidempiaikaisella toiminnalla on tuonut valoa maailmaan ja edesauttanut valaistuksen asiaa. Palkintoina on kiertopalkintona taiteilija Kari Alosen taideteos ”Valokeilassa” sekä kunniakirja.

Marko Martikainen – Valaistunut persoona 2012

Palkinto myönnetään henkilölle, joka on toiminut Suomen Valoteknillisen Seuran jäsenenä vähintään 5 vuotta, ja on vaikuttanut merkittävästi valaistusalalla pitkällä aikavälillä. Palkintoina on 1000 euron tunnustuspalkinto sekä kunniakirja.

Palkintotiedote (pdf)