Suomen Valoteknillisen Seuran palkinnot 2017

Tapahtumakeskus Telakalla Helsingissä järjestetyssä VALO/ON 2017 –tapahtuman Valon päivässä palkittiin kaksi valaistusalalla ansioitunutta henkilöä.

Roope Siiroinen – Valoisa persoona 2017

Palkinto myönnetään henkilölle, joka yksittäisellä teolla tai pidempiaikaisella toiminnalla on tuonut valoa maailmaan ja edesauttanut valaistuksen asiaa. Palkintoina on kiertopalkintona taiteilija Kari Alosen taideteos ”Valokeilassa” sekä kunniakirja.

Markku Varsila – Valaistunut persoona 2017

Palkinto myönnetään henkilölle, joka on toiminut Suomen Valoteknillisen Seuran jäsenenä vähintään 5 vuotta, ja on vaikuttanut merkittävästi valaistusalalla pitkällä aikavälillä. Palkintoina on 1000 euron tunnustuspalkinto sekä kunniakirja.

Palkintotiedote (pdf)
Valokuvia palkituista