Suomen Valoteknillisen Seuran palkinnot 2023

Jukka Jokiniemi ja Erkki Ikonen
Jukka Jokiniemi ja Erkki Ikonen

Valon päivän verkkotapahtumassa 3.2.2023 palkittiin kaksi valaistusalalla ansioitunutta henkilöä.

Jukka Jokiniemi – Valoisa persoona 2023

Palkinto myönnetään henkilölle, joka yksittäisellä teolla tai pidempiaikaisella toiminnalla on tuonut valoa maailmaan ja edesauttanut valaistuksen asiaa. Palkintoina on kiertopalkintona taiteilija Kari Alosen taideteos ”Valokeilassa” sekä kunniakirja.

Erkki Ikonen – Valaistunut persoona 2023

Palkinto myönnetään henkilölle, joka on toiminut Suomen Valoteknillisen Seuran jäsenenä vähintään 5 vuotta, ja on vaikuttanut merkittävästi valaistusalalla pitkällä aikavälillä. Palkintoina on 1000 euron tunnustuspalkinto sekä kunniakirja.

Palkintotiedote (pdf)