Suomen Valoteknillisen Seuran palkinnot 2013

Suomen Valoteknillisen Seuran järjestämässä Valaistuksen ajankohtaispäivässä 23.4.2013 Ateneumin taidemuseossa Helsingissä palkittiin kaksi valaistusalalla ansioitunutta henkilöä.

Sanna Forsman – Valoisa persoona 2013

Palkinto myönnetään henkilölle, joka yksittäisellä teolla tai pidempiaikaisella toiminnalla on tuonut valoa maailmaan ja edesauttanut valaistuksen asiaa. Palkintoina on kiertopalkintona taiteilija Kari Alosen taideteos ”Valokeilassa” sekä kunniakirja.

Liisa Halonen – Valaistunut persoona 2013

Palkinto myönnetään henkilölle, joka on toiminut Suomen Valoteknillisen Seuran jäsenenä vähintään 5 vuotta, ja on vaikuttanut merkittävästi valaistusalalla pitkällä aikavälillä. Palkintoina on 1000 euron tunnustuspalkinto sekä kunniakirja.

Palkintotiedote (pdf)